• Sponsors
  • Contact
  • 2010 Nominees/Winners

    2010 INDIES WINNERS


    CHARTATTACK.COM FAVOURITE ALBUM

    Metric – Fantasies (Last Gang)


    ASTRAL MEDIA RADIO FAVOURITE SINGLE

    Marianas Trench – Cross My Heart (604)


    FAVOURITE GROUP/DUO

    Constantines (Arts & Crafts)


    FAVOURITE SOLO ARTIST

    Joel Plaskett (MapleMusic)


    FAVOURITE VIDEO

    Marianas Trench – Cross My Heart (604)


    FAVOURITE LIVE ARTIST/GROUP

    Arkells (Dine Alone)


    FAVOURITE BLUES ARTIST/GROUP

    Monkey Junk (Beefy Productions)


    FAVOURITE CHILDREN’S ARTIST/GROUP

    The Bee’s Knees (The Children’s Group)


    FAVOURITE CLASSICAL ARTIST/GROUP

    Quartetto Gelato (True North Records)


    FAVOURITE COUNTRY ARTIST/GROUP

    Johnny Reid (Open Road Recordings)


    FAVOURITE ELECTRONIC ARTI

    Peaches (XL Recordings)


    FAVOURITE FOLK/ROOTS ARTIST/GROUP

    Great Lake Swimmers (Nettwerk)


    FAVOURITE FRANCOPHONE ARTIST/GROUP

    La Patère Rose (Dare To Care)


    FAVOURITE JAZZ ARTIST/GROUP

    Sophie Milman (True North Records)


    FAVOURITE METAL ARTIST/GROUP

    Voivod (Sonic Unyon)


    FAVOURITE POP ARTIST/GROUP

    Danny Fernandes (CP Records)


    FAVOURITE PUNK/HARDCORE ARTIST/GROUP

    Fucked Up (Jade Tree)


    FAVOURITE ROCK ARTIST/GROUP

    Die Mannequin (How To Kill Music)


    FAVOURITE URBAN ARTIST/GROUP

    D-Sisive (Urbnet)


    FAVOURITE WORLD ARTIST/GROUP

    Alex Cuba (Caracol)


    FAVOURITE INTERNATIONAL ALBUM

    The XX – The xx (Young Turks/XL)


    FAVOURITE INTERNATIONAL SINGLE

    Phoenix – 1901 (Glass Note)


    FAVOURITE INTERNATIONAL GROUP

    Silversun Pickups (Dangerbird Records)


    FAVOURITE INTERNATIONAL SOLO ARTIST

    Neko Case (Anti)


    FAVOURITE INTERNATIONAL BREAKTHROUGH ARTIST/GROUP

    Edward Sharpe & The Magnetic Zeros (Community Music/Fairfax Recordings)


    GALAXIE RISING STARS AWARD

    The Rural Alberta Advantage – Hometowns (Paper Bag)


    2010 INDIES NOMINEES


    CHARTATTACK.COM FAVOURITE ALBUM

    Alexisonfire – Old Crows / Young Cardinals (Dine Alone)
    Great Lake Swimmers – Lost Channels (Nettwerk)
    Japandroids – Post-Nothing (Unfamiliar)
    Joel Plaskett – Three (MapleMusic)
    Metric – Fantasies (Last Gang)


    ASTRAL MEDIA RADIO FAVOURITE SINGLE

    Danny Fernandes – Fantasy (CP)
    Deborah Cox – Beautiful U R (DECO/Image/E1)
    Faber Drive – G-Get Up and Dance! (604)
    Marianas Trench – Cross My Heart (604)
    Metric – Gimme Sympathy (Last Gang)


    FAVOURITE GROUP/DUO

    Constantines (Arts & Crafts)
    Handsome Furs (Sub Pop)
    Metric (Last Gang)
    Patrick Watson & The Wooden Arms (Secret City)
    Tegan and Sara (Vapor/Sire)


    FAVOURITE SOLO ARTIST

    Coeur de Pirate (Dare To Care)
    Dan Mangan (fileunder:music)
    Joel Plaskett (MapleMusic)
    Julie Doiron (Endearing)
    Timber Timbre (Arts & Crafts)


    FAVOURITE VIDEO

    Alexisonfire – Young Cardinals (Dine Alone)
    Danny Fernandes – Fantasy (CP)
    Lights – Drive My Soul (Underground Operations)
    Marianas Trench – Cross My Heart (604)
    Theory Of A Deadman – All or Nothing (604)


    FAVOURITE LIVE ARTIST/GROUP

    Alexisonfire (Dine Alone)
    Arkells (Dine Alone)
    Metric (Last Gang)
    The Trews (Bumstead)
    You Say Party! We Say Die! (Paper Bag)


    FAVOURITE BLUES ARTIST/GROUP

    Colin James (MapleMusic)
    Colin Linden (True North Records)
    Harrison Kennedy (Electro-Fi)
    Jim Byrnes (Black Hen)
    Monkey Junk (Beefy Productions)


    FAVOURITE CHILDREN’S ARTIST/GROUP

    The Bee’s Knees (The Children’s Group)
    Chris McKhool (Independent)
    Duplex! (Mint Records Inc.)
    The Funky Mamas (Independent)
    The Kerplunks (Independent)


    FAVOURITE CLASSICAL ARTIST/GROUP

    Angele Dubeau (Analekta)
    Gerald Finley (Hyperion)
    James Ehnes (Onyx)
    Karina Gauvin (ATMA Classique)
    Quartetto Gelato (True North Records)


    FAVOURITE COUNTRY ARTIST/GROUP

    Dean Brody (Broken Bow Records)
    Doc Walker (Open Road Recordings)
    Johnny Reid (Open Road Recordings)
    Road Hammers (Open Road Recordings)
    Victoria Banks (OnRamp)


    FAVOURITE ELECTRONIC ARTIST/GROUP

    A-Trak (Fool’s Gold)
    Junior Boys (Domino)
    Peaches (XL Recordings)
    Shout Out Out Out Out (Normals Welcome)
    Tiga (Last Gang)


    FAVOURITE FOLK/ROOTS ARTIST/GROUP

    Catherine MacLellan (True North Records)
    Dan Mangan (fileunder:music)
    Deep Dark Woods (Black Hen Music)
    Great Lake Swimmers (Nettwerk)
    The Wooden Sky (Black Box Music)


    FAVOURITE FRANCOPHONE ARTIST/GROUP

    Jean Leloup (Dare To Care)
    La Patère Rose (Dare To Care)
    Malajube (Dare To Care)
    Mara Tremblay (Audiogram)
    Marie-Pierre Arthur (Bonsound)


    FAVOURITE JAZZ ARTIST/GROUP

    Brandi Disterheft (Justin Time)
    Diana Panton (Independent)
    Don Thompson Quartet (Sackville)
    Oliver Jones (Justin Time)
    Sophie Milman (True North Records)


    FAVOURITE METAL ARTIST/GROUP

    3 Inches Of Blood (Century Media)
    Augury (Sonic Unyon)
    Protest The Hero (Underground Operations)
    Sacrifice (Sonic Unyon)
    Voivod (Sonic Unyon)


    FAVOURITE POP ARTIST/GROUP

    Chantal Kreviazuk (Nettwerk)
    Danny Fernandes (CP Records)
    Lights (Underground Operations)
    Marianas Trench (604 Records)
    Mother Mother (Last Gang)


    FAVOURITE PUNK/HARDCORE ARTIST/GROUP

    Alexisonfire (Dine Alone)
    Comeback Kid (Smallman)
    Dead and Divine (Distort)
    Fucked Up (Jade Tree)
    Propagandhi (Smallman)


    FAVOURITE ROCK ARTIST/GROUP

    Arkells (Dine Alone)
    Desperate Union (Independent)
    Die Mannequin (How To Kill Music)
    The Rural Alberta Advantage (Paper Bag)
    Theory Of A Deadman (604 Records)


    FAVOURITE URBAN ARTIST/GROUP

    D-Sisive (Urbnet)
    Grand Analog (Urbnet)
    Kae Sun (Urbnet)
    Miles Jones (Urbnet)
    Swollen Members (Suburban Noize)


    FAVOURITE WORLD ARTIST/GROUP

    Alex Cuba (Caracol)
    Auresia (Independent)
    Sultans Of String (Independent)
    Vandana Vishwas (Independent)


    FAVOURITE INTERNATIONAL ALBUM

    Animal Collective – Merriweather Post Pavilion (Domino)
    Girls – Album (True Panther Sounds)
    Grizzly Bear – Veckatimest (Warp)
    Phoenix – Wolfgang Amadeus Phoenix (Glass Note)
    The XX – The xx (Young Turks/XL)


    FAVOURITE INTERNATIONAL SINGLE

    Cascada – Evacuate The Dancefloor (Awesome)
    Franz Ferdinand – Ulysses (Domino)
    Phoenix – 1901 (Glass Note)
    Pitbull – I Know You Want Me (Calle Ocho) (Ultra)
    Silversun Pickups – Panic Switch (Dangerbird Records)


    FAVOURITE INTERNATIONAL GROUP

    Arctic Monkeys (Domino)
    Dinosaur Jr. (Jagjaguwar)
    Dirty Projectors (Domino)
    Phoenix (Glass Note)
    Silversun Pickups (Dangerbird Records)


    FAVOURITE INTERNATIONAL SOLO ARTIST

    Atlas Sound (Kranky)
    Neko Case (Anti)
    Speech Debelle (Big Dada)
    Tom Waits (Anti)
    Tune-Yards (Marriage/4AD)


    FAVOURITE INTERNATIONAL BREAKTHROUGH ARTIST/GROUP

    Edward Sharpe & The Magnetic Zeros (Community Music/Fairfax Recordings)
    Fever Ray (Rabid Records)
    Friendly Fires (XL Recordings)
    Passion Pit (French Kiss)
    We Were Promised Jetpacks (FatCat Records)


    GALAXIE RISING STARS AWARD

    Dan Mangan – Nice, Nice, Very Nice (fileunder:music)
    Handsome Furs – Face Control (Sub Pop)
    Japandroids – Post-Nothing (Unfamiliar)
    The Rural Alberta Advantage – Hometowns (Paper Bag)
    Timber Timbre – Timber Timbre (Arts & Crafts)


     

    #INDIES2017

    SPONSORS

    HIGHLIGHTS